Ludowy Kolarski… Klub Sportowy „Górnik Wałbrzych” w aktualnych strukturach organizacyjnych działa od 2006 roku. Jednak jego tradycje kolarskie w Wałbrzychu sięgają lat czterdziestych, bowiem sekcja kolarska „Górnika Wałbrzych” została założona w 1947 roku. Wówczas zawodnikami trenującymi i startującymi w barwach Górnika byli reemigranci z Francji, którzy pracowali jako górnicy w wałbrzyskich kopalniach węgla kamiennego.
W przeszło 60 letniej działalności kolarskiej, klub między innymi zdobył ponad 140 medali Mistrzostw Polski, wychował uczestników Mistrzostw Europy i Świata. Wychowankowie klubu uczestniczyli także w Olimpiadach, (Barcelona, Atlanta, Ateny) oraz w wielu prestiżowych międzynarodowych wyścigach jak :
– Giro d’Italia – dookoła Włoch.
– Tour de France – dookoła Francji.
– Vueltą a Espana – dookoła Hiszpani.
– Wyścig Pokoju.
– Tour de Pologne.

Klub prowadzi głównie szkolenie dzieci i młodzieży w kategorii młodzik, junior młodszy i junior. Szkoleniem zajmuje się kadra trenersko – instruktorska w osobach: trener koordynator – Jarosław Nowicki, szkoleniowcy klubowi – Piotr Mróz. W zakresie kolarstwa torowego grupę szkoleniowców wspomaga specjalista od jazdy na torze Zygmunt Walczak. Niezbędną w pracy szkoleniowej jest obsługa techniczna, która zajmuje się przygotowaniem do treningu i startu zawodników i są to mechanicy, serwisanci, kierowcy i do nich należą od wielu lat związani z klubem P. Antoni Orliński, Marian Paszek, Jan Bułat . Nad zdrowiem zawodników czuwa lekarz dr Kazimierz Bojarski. Niezmiernie ważnym aspektem działalności klubu jest praca wychowawcza wśród zawodniczek i zawodników. Wspólnie z kadrą nauczycielską i szkoleniowcami eliminowane są zachowania dzieci i młodzieży wykraczające poza określone ramy wymagane w sporcie, szkole i poza obszarem ich działań. Preferowane jest hasło „dobry sportowiec winien być dobrym uczniem” i taka myśl dominuje w pracy szkoleniowej klubu.

 Zarząd Ludowego Kolarskiego Klubu Sportowego „Górnik Wałbrzych”:

                                        

                                      

                                        

 

Wśród najbardziej znanych zawodników klubu są między innymi:

   

   oklubie5